Kategorie - maszynyrolnicze.pl
Agregaty(354)
Beczkowozy(86)
Brony(144)
Brykieciarki(16)
Ciągniki(1656)
Cyklopy(46)
Części(1888)
Dmuchawy(44)
Dojarki(11)
Glebogryzarki(20)
Kabiny(26)
Kombajny(777)
Kopaczki(29)
Koparki(327)
Kosiarki(122)
Kultywatory(78)
Kwoty mleczne(4)
Ładowacze(241)
Mieszalniki(23)
Nawozy(5)
Opryskiwacze(145)
Orkany(13)
Owijarki(42)
Pasteryzatory(0)
Pielniki(14)
Płody rolne(52)
Pługi(247)
Poszukuję(15)
Pozostałe(753)
Prasy(345)
Przyczepy(302)
Przystawki(11)
Rośliny(9)
Rozdrabniacze(53)
Rozrzutniki(128)
Rozsiewacze(126)
Sadzarki(35)
Sieczkarnie(126)
Siewniki(206)
Silosy(12)
Sortowniki(51)
Suszarnie(53)
Zbiorniki(70)
Zboże(48)
Zwierzęta(17)
Reklama

Przechowywanie i konserwacja maszyn rolniczych

2009 - 02 - 26


Nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze mają coraz bardziej złożoną budowę i są drogie, dlatego ich użytkowanie wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności obsługi. Każdy właściciel nowo nabytej maszyny powinien dokładnie zapoznać się z jej budową, zasadą działania, zasadami eksploatacji, konserwacji i przechowywania. Jest to podstawowy warunek na bezawaryjne i długie użytkowanie sprzętu rolniczego.

Przechowywanie

Maszyny i urządzenia rolnicze użytkowane są zazwyczaj w sposób ciągły tylko w niedługich okresach czasu. Większość maszyn rolniczych eksploatowana jest od jednego do dwóch miesięcy w ciągu roku dlatego przez resztę czasu sprzęt rolniczy musi być odpowiednio przechowywany. Najlepszym sposobem jest jego przechowywanie w pomieszczeniach zamkniętych. Pomieszczenia takie z utwardzonym podłożem najlepiej zabezpieczają przed opadami deszczu i gromadzeniem się śniegu. Jeżeli jednak przechowujemy je na otwartym placu to również powinien on mieć utwardzone podłoże ze spadkiem, który będzie ułatwiał spływ wody opadowej. W tym przypadku należy uwzględnić konieczność demontażu niektórych elementów, np. łańcuchy, pasy i przechowywanie ich w pomieszczeniach zamkniętych. Poza tym maszyny i narzędzia powinny być ustawione na klockach i podpórkach. Przy braku odpowiedniej ilości pomieszczeń zamkniętych, na placach otwartych powinny być ustawione te maszyny i urządzenia, które są w najmniejszym stopniu skomplikowane i posiadają konstrukcję najmniej narażoną na działanie czynników atmosferycznych.

Przygotowanie sprzętu rolniczego do przechowywania

Po zakończeniu prac polowych wszystkie ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze powinny być poddane przeglądowi technicznemu w celu określenia stanu maszyny, a następnie naprawie wykrytych usterek. Przygotowanie sprzętu rolniczego do konserwacji i przechowywania polega również na dokładnym umyciu całej maszyny (służą do tego różnego rodzaju myjki i urządzenia ciśnieniowe do mycia zimną lub gorącą wodą) i usunięciu produktów korozji oraz złuszczonej powłoki malarskiej. Należy także nasmarować wszystkie punkty smarowania według instrukcji obsługi. Następnym etapem jest uzupełnienie zniszczonej powłoki malarskiej i pokrycie powierzchni maszyny oraz jej elementów odpowiednimi środkami konserwującymi. Przy wyborze środków i metod zabezpieczenia maszyn konieczne jest zapoznanie się z instrukcją ich konserwacji. Najczęściej stosowanymi ochronnymi powłokami antykorozyjnymi są: farby, oleje, smary konserwujące, powłoki metalowe i bitumiczne, powłoki z tworzyw sztucznych, lotne inhibitory korozji. Do konserwacji przeciwkorozyjnej nie należy stosować zużytych olejów i smarów, ponieważ może to spowodować szybkie korodowanie metalu na skutek zawartych w zużytym smarze agresywnych substancji. W celu zabezpieczenia na okres zimowy łożysk (zarówno tocznych jak i ślizgowych) oraz przekładni zębatych, prowadnic i mechanizmów zębatkowych występujących w maszynach rolniczych należy pokryć je smarem. Konieczna jest także wymiana lub uzupełnienie oleju występującego w skrzyniach przekładniowych i układach hydraulicznych. Konserwacja łańcuchów występujących w maszynach rolniczych polega na ich zdemontowaniu i wymyciu w nafcie lub silnym strumieniem gorącej wody. Wysuszone łańcuchy należy zakonserwować smarem, a następnie owinąć papierem i przechowywać w magazynie. W czasie dłuższego postoju maszyn należy wymontować z nich akumulatory, a następnie sprawdzić poziom i gęstość roztworu elektrolitu oraz napięcie poszczególnych ogniw. Sprawdzony akumulator należy oczyścić z zewnątrz i przechowywać w magazynach.


powrót do listy artykułów
Szukaj
   
facebook
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008 Hepi.pl Regulamin | Fair Play | O nas | Reklama | Darmowe ogłoszenia w 600 serwisach